Styl
Ranní rosa
Horský klid
Modem
Hobby
 
 
Právě v prodeji


Upravené knižní vydání blogu Asie s fotografiemi. Skvělý dárek, odpočinková literatura nebo rádce při cestě Asií.

 
 
    Pokec
odeslat
  • Další naroze
    niny a dal...
  • Tak se tady
    všichni mě...

Starší
 
 
ICQ
V tuto chvíli nejsem na internetu
160050929
 
Irsko - jak na něj

Tato kapitola by prakticky do blogu patřit neměla. Nelíčím v ní svoje zážitky z Irska ani odjinud.

Už před půl rokem jsem ale sliboval v jednom ze článků, že napíšu něco jako „návod“ nebo možná spíš pár rad, kterými se řídit po rozhodnutí vyzkoušet štěstí v Irsku. Nejde samozřejmě o žádný kompletní návod. Jde spíše o postřehy, které stojí za to sdělit ostatním.

Je možné, že celá kapitola bude později přesunuta na nové stránky „Češi v Irsku“, které jsou v přípravě a postupně (i když pomalu) dochází k jejich dokončování.


 
23. 05. 2007 - Proč ano a proč ne do Irska


Tuhle otázku by si asi měl položit každý, kdo se rozhoduje, že pojede do Irska nebo přemýšlí o více možnostech kam vyrazit. Určitě každá země má své pro a proti, takže jak je na tom Irsko?

Začal bych asi klady. Irsko je překrásná země. Stojí za to ji poznat. Nemyslím ani tak města, ale venkov a přírodu. Pokud tady nechcete pracovat a máte rádi přírodní krásy a (nebo) památky, pak si v Irsku určitě příjdete na své. Jsou tu velmi staré památky, vysoké útesy, drsná příroda, krásné parky a zapomenuté kraje.
Irové jsou milý a přívětivý lidé a rádi Vám pomohou a spřátelí se. Lidé si tu nezávidí. Zní to neuvěřitelně, ale je to tak. V zábavě a umění "bavit se" se podobají čechům a proto i o zábavu tady budete mít postaráno.

Proč NE do Irska? Napadají mě dva důvody proč ne. Pokud máte rádi teplo a sluníčko (jako třeba já), pak Vám bude Irské počasí opravdu vadit. Silný vítr, většinu času zataženo a přeháňky tu jsou běžnou záležitostí. Když vysvitne sluníčko, tak je třeba využít krásné počasí, protože se nemusí dlouho opakovat. V létě tady teploty obvykle nepřesahují 20-25 stupňů. Léto si v Irsku jednoduše neužijete.
Druhým důvodem proč nejezdit jsou ženský. Zní to možná srandovně, ale je to tak. Holky se tady nedají s krásnými slovankami vůbec srovnávat. Neumí se oblékat, jsou vcelku namyšlené a docela často ne-příliš hubené. Ale záleží samozřejmě na vkusu.



 
24. 05. 2007 - Před odjezdem


Není příliš dobré spontálně se rozhodnout o odjezdu do Irska a odletět bez předchozí přípravy. Každý den bez práce Vás stojí, na české poměry, nemalou částku. Většina z nás má omezený rozpočet a je ochotna nebo schopna se udržet v Irsku bez práce jen po dobu omezenou.
Otázka jakou rezervu si s sebou vzít (ať už v hotovosti nebo na účtu) je jednou z nejčastěji pokládaných otázek před odjezdem do zahraničí obecně. Neexistuje žádná rovnice, která by Vám řekla jak dlouho je možné za danou částku žít, ale i přesto se dá z dané částky možná doba pobytu odhadnout. Znám několik čechů, kteří se vydali do Irska s 20ti tisíci (a v této částce počítali i případnou letenku zpátky) a naopak jiné, kteří měli "v kapse" kolem sto tisíc. Osobně si myslím, že ideální je mít čtyřicet tisíc a víc. Důležitou částku hraje v rozpočtu především ubytování. Podle toho jakého komfortu se dožadujete je potřeba také kalkulovat.

Během příprav je velmi dobré zjistit si aktuální poměry cen bytů, trhu práce a rozmyslet si roční období, do kterého se chcete vrhnout. Asi nejlepším vodítkem pro získání představy o cenách bytů je irský server daft. Je to největší server o bytech, domech a pronájmech v irsku.

Trh práce je v Irsku velký a rozmanitý. Je dobré si už dopředu ujasnit co jste nebo nejste ochotni dělat a po podobných pracích se poohlédnout dopředu. Ideálním místem k takovému náhledu je například FAS, což je agentura práce a vzdělávání placená státem. Samozřejmě existuje v Irsku (a především Dublinu) nespočet pracovních agentur, ale pouze FAS je zadarmo.
Roční období (tedy doba v roce kdy se chcete do Irska vydat) mírně mění ceny bytů, ale výrazně mění nabídku práce. Obecně je samozřejmě nejmenší šance najít práci v létě. Mnoho studentů z východních zemí se příjíždí pokusit o štěstí a přivydělat si nějaké to euro během léta. Sezónních prací ale není tolik, aby trh dokázal čelit přívalu všech dobrodruhů a proto se také nemálo z nich vrací domů s nepořízenou.
Cena bytů mírně kolísá podle poptávky. Ta se mění s příjezdem "letních dobrodruhů", začátku a konce irského školního roku a turistického období. Osobně si myslím, že nejlepším obdobím pro příjezd je buď konec září nebo leden-březen.

Potom, co máte ujasněno, kdy chcete do Irska vycestovat, jak chcete bydlet a jakou práci by jste rádi našli, je potřeba vytvořit co nejlepší CV (strukturovaný životopis). Obecně platí několik zásad při tvorbě CV:
  • Vše, co by Vám mohlo dát konkurenční výhodu (ať už Vaše zájmy, školení nebo předchozí, byť krátké, brigády) je dobré do CV napsat.
  • Fotku má cenu přikládat pouze pokud se zaměstnavatelem komunikujete přímo. V případě komunikace přes zprostředkovatelskou agenturu je Vaše foto automaticky odstraněno (z důvodu potlačení protekce pro ty "štastnější").
  • Ve většině případů neplatí heslo "čím kratší a strukturovanější", tím lepší. Osobně jsem se setkal se spíše opačným názorem. Agentury i jednotliví zaměstnavatelé chtěli vědět co nejvíce. Vytvořil jsem proto dvě verze CV, jedno skutečně strukturované (na stránku a půl) a druhé s popisy práce u jednotlivých firem a detailním popisem všech znalostí (na pět a půl stránky). Při kontaktu se zaměstnavateli i agenturami je dobré se hned ze začátku zeptat o jakou verzi mají zájem.
  • Exceletní průvodní dopis. I když se může zdát, že průvodní dopis je ta skutečná "formalita" při posílání CV, pak v mnoha případech hraje právě ona "formalita" rozhodující roli při výběru budoucího zaměstance. Pokud není průvodní dopis lehce čitelný a zajímavý, je možné, že Vaše CV skončí v koši emailového klienta, aniž vůbec bylo otevřeno (v případě doručení poštou pak na hromadě dalších CV bez jediného shlédnutí). Obecně platí, že by průvodní dopis neměl být ani příliš krátký, ani příliš dlouhý. Ideální délkou je asi tak 5-8 řádků, které o Vás "prozradí", že jste to právě Vy komu je tato práce souzena.
  • Nepodceňujte se v CV. Je lepší se lehce přecenit než podcenit. Vedle Vás budou kolegové, kteří budou v CV "zkušenější, chytřejší, bystřejší a schopnější" než Vy. Buďte také. Samozřejmě nic se nesmí přehánět, ale není na škodu si v CV lehce přidat.
  • Pokud máte vysokoškolský titul, nechlubte se s ním okatě. Je dobré v CV uvést například do hlavičky Vámi obdržený titul, ale nepište jej před ani za jméno. Irové a západní země obecně nepovažují titul za součást jména (což je jedině dobře) a nejen, že se titulem neoslovují, ale ani jej nepoužívají při podpisech a v patičkách různých úředních dopisů.
  • Obecně je dobré mít potvrzené reference od předchozích zaměstnavatelů nebo alespoň telefon, na kterém je možné reference zjistit. Pokud máte možnost, stavte se v předchozích pracích a nechte si na hlavičkový papír v angličtině napsat hodnocení od svého šéfa.
Slyšel jsem i o docela zvláštních a podle mého názoru trošku nečestných taktikách, jak si svoje šance "vylepšit". Sám jsem je ale nepoužíval a nepoužíval je ani nikdo koho znám, takže nemůžu posoudit jejich vliv. Jsou to:
  • V případě hledání práce ve více odvětvích nebo různých pozicích vytvořit několik typů CV, kde v každém vyzdvihnete své znalosti právě v tomto oboru a případně pozměníte nebo si zcela vymyslíte předchozí zaměstnavatele. Jako referenci pak uvést telefon někoho známého, kdo umí dobře anglicky.
  • Přidat si školení, které jste ani neabsolvovali.

Během příprav je třeba myslet na prvních několik "odrazových" dní. Ideální je, pokud máte v místě "dopadu" kamaráda, který Vás nechá bydlet u sebe aspoň několik dní nebo v lepším případě až do doby než si najdete práci. Bohužel většina z nás takové štěstí nemá a musí hledat ubytovny nebo hostely. Hodně zde rozhoduje cena. Ubytovna s dalšími x nocležníky Vás může vyjít za noc na €10, dvoulůžkový pokoj v hostelu od €50 výš. Já se spíš musím přiklonit k většímu soukromí na prvních pár dní. Stres je opravdu velký a je potřeba se vrátit navečer tak nějak "do klidu" a všechno vstřebat. Pokud budete mít objednanou ubytovnu, pak mějte na paměti, že si budete muset pravděpodobně všechny věci z ubytovny každý den brát. Nemusíte, pokud máte velkou důvěru ke všem, kteří s Vámi pokoj sdílí, ale to spíše nedoporučuji.
Pokoje se dají obvykle objednat přes internet. Je to nejen jistější a můžete najít skutečně levné ubytování, ale také tím zmenšujete stres po příjezdu, protože víte, že máte kam složit hlavu.
Poslední věcí, co je třeba zařídit dopředu, jsou letenky. Společností co létá do Irska z Čech (nebo Slovenka) je víc a je dobré vyzkoušet všechny možné varianty. Projděte si Aer Lingus, ČSA, Ryanair, SkyEurope a to jak přímé lety tak i jejich kombinace s mezipřistáním. Obecně se dá říct, že letenka (jednosměrná) stojí průměrně kolem 2000-6000 korun) v závislosti na obsazenosti letu a letecké společnosti.

Nyní jste připraveni. Jste rozhodnuti kdy poletíte, kam poletíte, co chcete dělat a kde budete bydlet prvních pár dnů. Máte připravenu letenku, peníze i CV. Irsko čeká...


 
25. 05. 2007 - Co zařídit nejdřív


Po příjezdu do Irska je dobré začít se zařizováním co nejdřív. Důležité je si koupit irskou SIM kartu (doporučuji O2, protože ve volání do Čech jsou za bezkonkurenčních 19 centů na minutu) a své nové číslo vepsat do CV.

Přes den je třeba oběhnout co nejvíce pracovních agentur a po večerech hledat bydlení. Co se týká pracovních agentur, tak nejdřív začít rozhodně u FASu. Až po návštěvě této agentury se vydávat do jiných (které si už budou brát pravděpodobně nemalou částku za zprostředkování práce). Během dne je třeba pravidelně sledovat jak nové nabídky práce, tak i nové nabídky ubytování. Jak práce tak i byty jdou na dračku a je potřeba být rychlejší než "konkurenti". Prohlídky bytů bývají prakticky zásadně až večer mezi 5-8 hodinou.

Co se týká angličtiny, tak není třeba mít strach. Češi se obecně podceňují. V Irsku jsou na cizince zvyklí a není třeba nějak zvlášť stresovat, že angličtina není úplně stoprocentní. Je třeba prostě zkoušet. To platí víceméně obecně. Čím více odvahy, tím větší šance najít práci. Není od věci životopisy roznášet i do obchodů, ve kterých nové zaměstnance nehledají. Udělat si výlet s batohem plným životopisů po blízkém okolí je vítaný nápad a je možné, že budete mít štěstí.

Hned potom, co si najdete stabilnější bydlení (čímž myslím ubytování, ve kterém budete přebývat alespoň následující dva týdny), je potřeba zajít na Social Welfare Office a vyžádat si vytvoření PPS čísla. Je to vlastně ekvivalent rodného čísla v Čechách a každý občan žijící v Irsku déle než tři měsíce by ho měl mít. I přesto, že v danou chvíli nevíte, jestli budete v Irsku pobývat alespoň následující tři měsíce, je dobré si PPS vyžádat. Většina zaměstnavatelů Vás bez PPS nezaměstná, nebo alespoň ne na delší dobu. K vyžádání PPS budete potřebovat pas a potvrzení o ubytovaní. Číslo Vám pak příjde do dvou týdnů poštou na udanou adresu. Obvykle to bývá doba kratší, většinou do týdne.

Pokud všechno půjde dobře, tak se na Vás dřív nebo později usměje štěstí a Vy se stanete novými pracujícími v Irsku. V té chvíli je pak důležité zrušit si pojištění, které máte v České Republice a to nejpozději osm dnů od začátku pracovního poměru. Neopomínejte tento bod, protože později by jste mohli mít s nevyřízením problémy.

Práci a byt máte, je čas na zábavu...


 
26. 05. 2007 - Jak poznat Irsko



I přesto, že přijedete do Irska pracovat a třeba si vydělat, doporučuji poznat z krás Irska co nejvíce. Nemá cenu zde vypisovat vše podstatné, kam by se měl správný turista podívat, takže jen ve zkratce.

Většina z Vás určitě zůstane v Dublinu. Není se čemu divit. Je to největší město Irska a nabídka práce je zde velká a pestrá. Dublin je pěkné město a má opravdu co nabídnout. Ze základních „možností“ kam vyrazit bych asi vyjmenoval procházku městem (ideální je použít jeden z turistických autobusů), St. Stephen’s Green, Temple Bar, Grafton Street, O’Connell Street, Trinity College, Phoenix Park, Zoo, Vikingská část města, Dublin Castle a dále pak výlety do okolí Dublinu jako Dun Laoghaire, Dingle, Bray, Greystones, Wicklow, Howth a Malahide (všude se dá dojet DARTem – příměstským vlakem). Každá z destinací nabízí něco jiného a určitě stojí za to (pokud se zdržíte déle) je všechny navštívit.

Co se týká Irsku jako celku, pak je ideální si půjčit auto a Irsko jednoduše projet. K nejvyhledávanějším destinacím patří Kilkenny, Killarney, Dingle (a nádherná projíždka po útesech kolem moře), Limerick, Cliffs of Moher a Galway. Pokud by jste se podívali na mapu a prošli tyto destinace, zjistíte, že vlastně tvoří uzavřenou cestu z Dublinu do Dublinu, nebo z Dublinu do Galway. Vyplatí se ji absolvovat. Nejen tyto destinace, ale i cesta samotná totiž stojí za to.

Doufám, že Vám stručný přehled mých rad a postřehů aspoň trošku pomohl v tom, co jste doufali, že tu najdete.

Přeju krásný a štastný pobyt na smaragdovém ostrově.